| Manufacturers: | DB Unlimited |
|---|---|
| Product Category: | Microphones |
| Data Sheet: | MO044202-7 |
| Description: | OMNIDIRECTIONAL ELECTRET CONDENS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | DB Unlimited |
| Product Category | Microphones |
| Type | Electret Condenser |
| Shape | Circular |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Direction | Omnidirectional |
| S/N Ratio | 60dB |
| Output Type | Analog |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -42dB ±3dB |
| Termination | PC Pins |
| Height (Max) | 0.114" (2.90mm) |
| Port Location | Top |
| Frequency Range | 50Hz ~ 16kHz |
| Voltage - Rated | 2V |
| Current - Supply | 500µA |
| Size / Dimension | 0.177" Dia (4.50mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.82 | $0.80 | $0.79 |