| Manufacturers: | Cypress Semiconductor Corp |
|---|---|
| Product Category: | Memory |
| Data Sheet: | CY7C109D-10ZXIT |
| Description: | IC SRAM 1M PARALLEL 32TSOP I |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cypress Semiconductor Corp |
| Product Category | Memory |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Access Time | 10ns |
| Memory Size | 1Mb (128K x 8) |
| Memory Type | Volatile |
| Part Status | Active |
| Memory Format | SRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Base Part Number | CY7C109 |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-TSOP I |
| Write Cycle Time - Word, Page | 10ns |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.19 | $2.15 | $2.10 |