| Manufacturers: | Cypress Semiconductor Corp |
|---|---|
| Product Category: | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Data Sheet: | CY2544QC014T |
| Description: | PREMIS SSCG EMI REDUCTION |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cypress Semiconductor Corp |
| Product Category | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| PLL | Yes with Bypass |
| Type | Clock Generator |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Output | Clock |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Frequency - Max | 166MHz |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 3.6V |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Number of Circuits | 4 |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-QFN-EP (4x4) |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.99 | $6.85 | $6.71 |