| Manufacturers: | Cypress Semiconductor Corp |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | BCM20733A2KML1GT |
| Description: | IC RF TXRX+MCU BLUETOOTH 56VFQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cypress Semiconductor Corp |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| Type | TxRx + MCU |
| Series | - |
| Protocol | Bluetooth v3.0 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Modulation | - |
| Memory Size | - |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -91dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Power - Output | 10dBm |
| Data Rate (Max) | - |
| Voltage - Supply | 3V |
| Serial Interfaces | I²C, I²S, SPI, UART |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Current - Receiving | 26.4mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Transmitting | 47mA |
| Supplier Device Package | 56-QFN (7x7) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.32 | $1.29 | $1.27 |