| Manufacturers: | Cynergy 3 |
|---|---|
| Product Category: | Float, Level Sensors |
| Data Sheet: | SSF67V70S500 |
| Description: | SENSOR LEVEL 70-500MM 4-20MA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cynergy 3 |
| Product Category | Float, Level Sensors |
| Type | Liquid |
| Series | SSF67V |
| Output Type | Analog (Single Float) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount, M16x2 Thread |
| Voltage Rating | 120VDC, 240VAC |
| Output Configuration | 4mA ~ 20mA |
| Operating Temperature | 135°C |
| Switch Actuation Level | 2.756", 19.685" (70mm, 500mm) |
| Material - Housing & Prism | 316 Stainless Steel |
| Minimum Liquid Specific Gravity | 0.8 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,061.28 | $1,040.05 | $1,019.25 |