| Manufacturers: | Cynergy 3 |
|---|---|
| Product Category: | Float, Level Sensors |
| Data Sheet: | SH-3151 |
| Description: | 2 NPT FLOATSWITCH SS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cynergy 3 |
| Product Category | Float, Level Sensors |
| Type | Liquid |
| Series | SH-3 |
| Current | 5A |
| Output Type | Switch (Single Float) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Male 2" (50.8mm) NPT |
| Voltage Rating | 120VDC, 250VAC |
| Output Configuration | SPDT |
| Operating Temperature | 0°C ~ 100°C |
| Switch Actuation Level | - |
| Material - Housing & Prism | 316 Stainless Steel |
| Minimum Liquid Specific Gravity | 0.6 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $417.00 | $408.66 | $400.49 |