| Manufacturers: | Cynergy 3 |
|---|---|
| Product Category: | Reed Relays |
| Data Sheet: | SAR91205 |
| Description: | RELAY REED SPST 500MA 12V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cynergy 3 |
| Product Category | Reed Relays |
| Series | S |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 20.0mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 1ms |
| Release Time | 0.5ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Resistance | 600 Ohms |
| Contact Material | Rhodium (Rh) |
| Switching Voltage | 20VAC, 20VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 1.25 VDC |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 500mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $29.55 | $28.96 | $28.38 |