| Manufacturers: | Cynergy 3 |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | IPSS-G1000-7S |
| Description: | PRSSR TRNS 0-1000MBR 0-10V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cynergy 3 |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0 V ~ 10 V |
| Series | IPSS |
| Accuracy | ±0.25% |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Port Size | Male - 3/4" (19.05mm) BSP |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | 72.52PSI (500kPa) |
| Voltage - Supply | 14V ~ 32V |
| Termination Style | Connector, 4-Pin |
| Operating Pressure | 14.5PSI (100kPa) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $316.55 | $310.22 | $304.01 |