| Manufacturers: | Cynergy 3 |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | IPS-G6000-3 |
| Description: | SENSOR PRESSURE 0-6BARG 0-.1V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cynergy 3 |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0 mV ~ 100 mV (3V) |
| Series | IPS |
| Accuracy | ±0.25% |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) BSP |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 12V |
| Termination Style | Connector |
| Operating Pressure | 87.02PSI (600kPa) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $129.97 | $127.37 | $124.82 |