| Manufacturers: | Crystek Corporation |
|---|---|
| Product Category: | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Data Sheet: | CVCO55CCQ-2400-2400 |
| Description: | VCO 2400MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Crystek Corporation |
| Product Category | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Height | 0.220" (5.59mm) |
| Series | CVCO55 |
| Icc Max | 25mA |
| Packaging | Strip |
| Part Status | Active |
| Power (dBm) | 2.5 ±2.5 |
| Package / Case | 16-QFN, Variant |
| Frequency Range | - |
| Pushing (MHz/V) | 1 |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Frequency - Center | 2400MHz |
| Tuning Voltage (VDC) | 0.3V ~ 4.7V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -15 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -120 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $32.98 | $32.32 | $31.67 |