| Manufacturers: | Crouzet |
|---|---|
| Product Category: | Monitor - Relay Output |
| Data Sheet: | DIRTSP82110A |
| Description: | CRNT CTRL RLY, RELIANCE, 110VAC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Crouzet |
| Product Category | Monitor - Relay Output |
| Type | Current Sensing AC |
| Series | IR.T |
| Circuit | SPDT (1 Form C) |
| Delay Time | 0.1 Sec ~ 10 Sec |
| Trip Range | 3.5 ~ 70.7mA, 0.035 ~ 7.07A |
| Output Type | Relay |
| Part Status | Obsolete |
| Trip Status | Energized High |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Voltage - Supply | 110VAC |
| Operating Temperature | 10°C ~ 60°C |
| Contact Rating @ Voltage | 10A @ 250VAC |