| Manufacturers: | Crouzet |
|---|---|
| Product Category: | Panel Meters - Counters, Hour Meters |
| Data Sheet: | 99780712 |
| Description: | COUNTER 6 CHAR 115V PANEL MT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Crouzet |
| Product Category | Panel Meters - Counters, Hour Meters |
| Type | Time Counter (Hour Meter) |
| Reset | Non-Resettable |
| Series | CEM48 |
| Weight | 0.183 lb (83.01 g) |
| Count Rate | - |
| Input Type | Voltage |
| Output Type | Solid State |
| Part Status | Obsolete |
| Time Format | 99999.9hrs |
| Display Type | Decade Wheel |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Mode | Up |
| Voltage - Supply | 115VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Operating Temperature | -20°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Characters Per Row | 6, 6 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |