| Manufacturers: | Crouzet |
|---|---|
| Product Category: | Panel Meters - Counters, Hour Meters |
| Data Sheet: | 99761716 |
| Description: | COUNTER 7 CHAR 230V PANEL MT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Crouzet |
| Product Category | Panel Meters - Counters, Hour Meters |
| Type | Time Counter (Hour Meter) |
| Reset | Non-Resettable |
| Series | CHG48 |
| Weight | 0.133 lb (60.33 g) |
| Count Rate | - |
| Input Type | Voltage |
| Output Type | - |
| Part Status | Obsolete |
| Time Format | 99999.99hrs |
| Display Type | Decade Wheel |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Mode | Up |
| Voltage - Supply | 230VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | 0.150" (3.80mm) |
| Number of Characters Per Row | 7 |