| Manufacturers: | Cree Wolfspeed |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | PXAC241702FC-V1-R0 |
| Description: | IC AMP RF LDMOS H-37248-4 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cree Wolfspeed |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | 16.5dB |
| Series | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 360mA |
| Package / Case | H-37248-4 |
| Power - Output | 28W |
| Voltage - Test | 28V |
| Transistor Type | LDMOS |
| Voltage - Rated | 65V |
| Current Rating (Amps) | - |
| Supplier Device Package | H-37248-4 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $74.15 | $72.67 | $71.21 |