| Manufacturers: | Cree Wolfspeed |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | PTFA091201E-V4-R0 |
| Description: | RF MOSFET LDMOS 28V H-36248-2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cree Wolfspeed |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | 19dB |
| Series | - |
| Frequency | 920MHz ~ 960MHz |
| Packaging | Strip |
| Part Status | Not For New Designs |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 750mA |
| Package / Case | 2-Flatpack, Fin Leads, Flanged |
| Power - Output | 120W |
| Voltage - Test | 28V |
| Transistor Type | LDMOS |
| Voltage - Rated | 65V |
| Current Rating (Amps) | 10µA |
| Supplier Device Package | H-36248-2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $57.46 | $56.31 | $55.18 |