| Manufacturers: | Cree Wolfspeed |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | C3D10065I |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220-2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cree Wolfspeed |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Series | Z-Rec® |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Isolated Tab |
| Capacitance @ Vr, F | 480pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220-2 Isolated Tab |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Current - Average Rectified (Io) | 19A (DC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.38 | $5.27 | $5.17 |