| Manufacturers: | Cree Wolfspeed |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | C3D10060G |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO263-2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cree Wolfspeed |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Series | Z-Rec® |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Capacitance @ Vr, F | 480pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-263-2 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 29A (DC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.82 | $4.72 | $4.63 |