| Manufacturers: | Cree Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Data Sheet: | XQEGRN-SB-0000-000000C01 |
| Description: | LED XLAMP GRN STARBOARD 1.6X1.6 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cree Inc. |
| Product Category | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Type | LED Module |
| Color | Green |
| Height | 1.44mm |
| Series | XLamp® XQ-E |
| CCT (K) | - |
| Features | - |
| Lens Type | Domed |
| Packaging | Tray |
| Wavelength | 528nm |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Configuration | Starboard |
| Current - Max | 1A |
| Viewing Angle | 125° |
| Current - Test | 350mA |
| Base Part Number | XQEGRN |
| Size / Dimension | - |
| Temperature - Test | 25°C |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| Light Emitting Surface (LES) | - |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 89 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 100lm (Typ) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.20 | $5.10 | $4.99 |