| Manufacturers: | Cosel USA, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | YAS1005 |
| Description: | POWER SUPPLY AC/DC CONV |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | YAS (10W) |
| Features | DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals | CE, CSA, cURus, TUV, UL |
| Efficiency | 70% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 10W |
| Package / Case | 5-DIP Module |
| Line Regulation | 20mV |
| Load Regulation | 40mV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 2.56" L x 1.77" W x 0.83" H (65.0mm x 45.0mm x 21.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |