| Manufacturers: | Cosel USA, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | PLA15F-12 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 15W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | PLA (15W) |
| Features | Universal Input |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Efficiency | 78% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 15W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 1.3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $20.50 | $20.09 | $19.69 |