PBA150F-48-RV
Manufacturers: Cosel USA, Inc.
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: PBA150F-48-RV
Description: AC/DC CONVERTER 48V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Type Open Frame
Series PBA (150W)
Approvals CE, cURus, TUV
Efficiency 88%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 6.61" L x 1.34" W x 3.66" H (167.9mm x 34.0mm x 93.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -10°C ~ 71°C (With Derating)
Current - Output (Max) 3.3A