LFP300F-24-R2TY
Manufacturers: Cosel USA, Inc.
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: LFP300F-24-R2TY
Description: AC/DC CONVERTER 24V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Type Open Frame
Series LFP (300W)
Approvals CE, cURus, TUV
Efficiency 88%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 8.74" L x 3.74" W x 2.07" H (222.0mm x 95.0mm x 52.6mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Current - Output (Max) 12.5A