LEA50F-9-R
Manufacturers: Cosel USA, Inc.
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: LEA50F-9-R
Description: AC/DC PS (OPEN FRAME)
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Type Open Frame
Series LEA (50W)
Features Remote On/Off, Universal Input
Approvals CE, cURus, TUV
Efficiency 80%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 50W
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 7.68" L x 2.17" W x 0.91" H (195.0mm x 55.0mm x 23.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 9V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5.6A