| Manufacturers: | Cosel USA, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | CHS3002412-R |
| Description: | DC DC CONVERTER 12V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | CHS (300W) |
| Features | - |
| Efficiency | 92% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 200W |
| Package / Case | 8-DIP Module |
| Size / Dimension | 2.30" L x 0.90" W x 0.43" H (58.4mm x 22.9mm x 11.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 250V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 16.7A |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $91.81 | $89.97 | $88.17 |