| Manufacturers: | Cosel USA, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | CBS4504828 |
| Description: | DC DC CONVERTER 28V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | CBS (450W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP |
| Packaging | - |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 13-DIP Module |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 16A |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $197.69 | $193.74 | $189.86 |