| Manufacturers: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | THAS183M010AD0C |
| Description: | CAP ALUM 18000UF 20% 10V T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | THAS |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 18000µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | FlatPack |
| Voltage - Rated | 10V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 2.618" L x 1.000" W (66.50mm x 25.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.366" (9.30mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.5A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.85A @ 20kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50mOhm @ 120Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.22 | $16.88 | $16.54 |