| Manufacturers: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
|---|---|
| Product Category: | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Data Sheet: | EDLSG474H5R5C |
| Description: | CAP 470MF 5.5V T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | SG |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | - |
| Capacitance | 470mF |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.787" (20.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can - Horizontal |
| Voltage - Rated | 5.5V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 70°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30Ohm @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |