| Manufacturers: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | CGH172T350V3L |
| Description: | CAP ALUM 1700UF 350V SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | CGH |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Capacitance | 1700µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 350V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.625" (92.08mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.6A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.658A @ 10kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 81.9mOhm @ 120Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $57.85 | $56.69 | $55.56 |