| Manufacturers: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | 930C2P56K-F |
| Description: | CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | 930C |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.56µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.465" Dia x 1.000" L (11.80mm x 25.40mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 175V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 33 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.55 | $2.50 | $2.45 |