| Manufacturers: | Conxall / Switchcraft |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors |
| Data Sheet: | 18880-4PG-522 |
| Description: | CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Conxall / Switchcraft |
| Product Category | Circular Connectors |
| Color | Black |
| Series | Micro-Con-X® |
| Features | Backshell |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | Keyed |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Applications | Data, Industrial, Instrumentation, Medical |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.220" ~ 0.230" (5.59mm ~ 5.84mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Shell Material | Thermoplastic |
| Voltage Rating | 600VAC/DC |
| Insert Material | - |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Number of Positions | 4 |
| Shell Size - Insert | - |
| Current Rating (Amps) | 6A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Backshell Material, Plating | Thermoplastic |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.80 | $8.62 | $8.45 |