CWX823-080.0M
Manufacturers: Connor-Winfield
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CWX823-080.0M
Description: XTAL OSC XO 80.0000MHZ LVCMOS
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Connor-Winfield
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series CWX823
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 80MHz
Packaging Digi-Reel®
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 30mA