TV30C260JB-G
Manufacturers: Comchip Technology
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: TV30C260JB-G
Description: TVS DIODE 26V 42.1V DO214AB
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Comchip Technology
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71.26A