| Manufacturers: | Comchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - RF |
| Data Sheet: | CPINU5208-HF |
| Description: | RF DIODE PIN 35V 300MW 0603 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Product Category | Diodes - RF |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Diode Type | PIN - Single |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Resistance @ If, F | 700mOhm @ 10mA, 100MHz |
| Capacitance @ Vr, F | 0.9pF @ 20V, 100MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max) | 300mW |
| Supplier Device Package | 0603/SOD-523F |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 35V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |