| Manufacturers: | Comchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | CDBER0230R-HF |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0503 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0503 (1308 Metric) |
| Base Part Number | CDBER0230 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | 0503/SOD-723F |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 10V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 200mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.04 | $0.04 | $0.04 |