ATV50C540J-HF
Manufacturers: Comchip Technology
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ATV50C540J-HF
Description: TVS DIODE 54V 87.1V DO214AB
Package / Case DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.4A