ATV50C180J-HF
Manufacturers: Comchip Technology
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ATV50C180J-HF
Description: TVS DIODE 18V 29.2V DO214AB
Package / Case DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 171.2A