ATV15C8V0J-HF
Manufacturers: Comchip Technology
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ATV15C8V0J-HF
Description: TVS DIODE 8V 13.6V DO214AB
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Comchip Technology
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 110.29A