| Manufacturers: | Comair Rotron |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | 19031162A |
| Description: | FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC FE12B3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Comair Rotron |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 3574 RPM |
| Noise | 36.2 dB(A) |
| Width | 25.40mm |
| Series | Flight II 80 |
| Weight | 0.287 lb (130.18 g) |
| Air Flow | 37.0 CFM (1.04m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.00W |
| Voltage Range | 6 ~ 14VDC |
| Static Pressure | 0.233 in H2O (58.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | - |
| Material - Frame | - |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.170A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |