| Manufacturers: | Comair Rotron |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | 17000193A |
| Description: | FAN 57.25X15.2MM CRB0612UB-D03 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Comair Rotron |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 47.2 dB(A) |
| Width | 15.20mm |
| Series | - |
| Air Flow | 8.3 CFM (0.232m³/min) |
| Fan Type | Blower |
| Features | Auto Restart, Locked Rotor Sensor |
| Approvals | CE, cUL, TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 3.12W |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.910 in H2O (226.7 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Size / Dimension | Rectangular/Rounded - 57.25mm L x 50.37mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.260A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.17 | $16.83 | $16.49 |