| Manufacturers: | Cincon Electronics Co. LTD |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | ECLB75W-48D12N |
| Description: | DC DC CONVERTER +/-12V 75W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cincon Electronics Co. LTD |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECLB75W (75W) |
| Features | Remote On/Off |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 75W |
| Package / Case | 7-DIP Module |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 2.05" L x 1.20" W x 0.40" H (52.0mm x 30.5mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 3.12A, 3.12A |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $94.84 | $92.94 | $91.08 |