| Manufacturers: | Chip Quik, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Adapter, Breakout Boards |
| Data Sheet: | PA0199 |
| Description: | TQFP-160 TO PGA-160 SMT ADAPTER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Chip Quik, Inc. |
| Product Category | Adapter, Breakout Boards |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | Proto-Advantage |
| Material | FR4 Epoxy Glass |
| Part Status | Active |
| Board Thickness | 0.063" (1.60mm) |
| Package Accepted | TQFP |
| Proto Board Type | SMD to PGA |
| Size / Dimension | 2.500" L x 2.500" W (63.50mm x 63.50mm) |
| Number of Positions | 160 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.29 | $15.96 | $15.64 |