| Manufacturers: | Central Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | 1N4687 TR TIN/LEAD |
| Description: | Zener Diodes Zener 4.085 to 4.515 500mW Pd TIN/LEAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | N |
| Brand | Central Semiconductor |
| Length | 5.08 mm |
| Diameter | 2.29 mm |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer | Central Semiconductor |
| Product Type | Zener Diodes |
| Test Current | 50 uA |
| Configuration | Single |
| Zener Current | 4 uA |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | DO-35-2 |
| Product Category | Zener Diodes |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Vz - Zener Voltage | 4.3 V |
| If - Forward Current | 100 mA |
| Ir - Reverse Current | 4 uA |
| Vf - Forward Voltage | 1.5 V |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Pd - Power Dissipation | 500 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.04 | $1.02 | $1.00 |