| Manufacturers: | Central Semiconductor Corp |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | CZ5339B TR |
| Description: | DIODE ZENER 5.6V 5W DO201 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±5% |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 5W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | DO-201 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.09 | $1.07 | $1.05 |