| Manufacturers: | Central Semiconductor Corp |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | 2N6545 |
| Description: | TRANS NPN 400V 8A TO-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 125W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 28MHz |
| Supplier Device Package | TO-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 5V @ 2A, 8A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 7 @ 5A, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.60 | $6.47 | $6.34 |