| Manufacturers: | Carlo Gavazzi Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Contactors (Electromechanical) |
| Data Sheet: | CC65SA240 |
| Description: | 3P CONT S 240V 50/60HZ 2NO2NC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Carlo Gavazzi Inc. |
| Product Category | Contactors (Electromechanical) |
| Series | CC |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Packaging | Bulk |
| Coil Power | - |
| Part Status | Active |
| Coil Voltage | 240VAC |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Operate Time | 12ms |
| Release Time | 4ms |
| Mounting Type | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Resistance | - |
| Contact Material | - |
| Switching Voltage | 690VAC - Max |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Must Operate Voltage | 204 VAC |
| Must Release Voltage | 72 VAC |
| Operating Temperature | -5°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 65A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $130.30 | $127.69 | $125.14 |