CPPT8Z-A7BP-14.4PD
Manufacturers: Cardinal Components Inc.
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CPPT8Z-A7BP-14.4PD
Description: XTAL OSC XO 14.4000MHZ TTL SMD
Type XO (Standard)
Output TTL
Series FIPO™ CPP
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 14.4MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SOJ, 7.62mm pitch
Size / Dimension 0.571" L x 0.346" W (14.50mm x 8.80mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 45mA