| Manufacturers: | CW Industries |
|---|---|
| Product Category: | Slide Switches |
| Data Sheet: | GR5-326-0890 |
| Description: | SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CW Industries |
| Product Category | Slide Switches |
| Series | GR5 |
| Circuit | DPDT |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Rocker Knob |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Switch Travel | - |
| Contact Finish | - |
| Contact Timing | Not Specified |
| Actuator Length | 18.59mm |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | - |
| Operating Force | - |
| Switch Function | On-On |
| Contact Material | - |
| Actuator Material | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.93 | $1.89 | $1.85 |