VIBLSD1-S24-S9-SIP
Manufacturers: CUI, Inc.
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: VIBLSD1-S24-S9-SIP
Description: DC DC CONVERTER 9V 1W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CUI, Inc.
Type Isolated Module
Series VIBLSD1-SIP (1W)
Features SCP
Efficiency 68%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1W
Package / Case 6-SIP Module, 4 Leads
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 9V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 25.2V
Voltage - Input (Min) 22.8V
Current - Output (Max) 111mA