| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | VIBLSD1-S12-S9-DIP |
| Description: | DC DC CONVERTER 9V 1W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | VIBLSD1-DIP (1W) |
| Features | SCP |
| Packaging | Tube |
| Efficiency | 72% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 14-DIP Module, 5 Leads |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.79" L x 0.39" W x 0.28" H (20.1mm x 9.9mm x 7.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 1kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 12.6V |
| Voltage - Input (Min) | 11.4V |
| Current - Output (Max) | 111mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.28 | $5.17 | $5.07 |