VGD-30-D524
Manufacturers: CUI, Inc.
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: VGD-30-D524
Description: AC/DC CONVERTER 5V 24V 30W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CUI, Inc.
Type Enclosed
Series VGD-30 (30W)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Approvals CE, cURus
Efficiency 79%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 30W
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 3.90" L x 3.82" W x 1.42" H (99.0mm x 97.0mm x 36.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 24V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C (With Derating)
Current - Output (Max) 4A, 1A